Gürmel GYO
Gürmel GYO
Ana Sayfa TOKİ 2 Aralık 2017 5 Görüntüleme

TOKİ’den 504 konutluk Samsun Vezirköprü kentsel dönüşüm projesi!

Gürmel GYO
Gürmel GYO

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Samsun’un Vezirköprü İlçesi Nalbantlı Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” çerçevesinde inşa edilecek 504 konutun ihalesi yapıldı. 28 Kasım Salı günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca 16 dükkân, 5 ticaret merkezi, 2 sosyal tesis ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor.

Projede konutların 205’i 2+1 ve 299’u ise 3+1 planında tasarlandı. TOKİ ile Vezirköprü Belediyesi arasında yapılan protokol ile Nalbantlı Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” çalışmalarına başlandı. Çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı bulunmayan alanda “yerinde dönüşüm” esas alınarak, hak sahiplerine nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı.  

Dönüşüm projesinde geleneksel mimarinin modernize edildiği bir anlayış hâkim kılındı. Mahalle konseptli projede, yerleşim alanı dükkânları, meydanı, oyun ve spor alanları, parkları, peyzajı ve sosyal donatılarıyla nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, aynı zamanda kente değer katacak yeni bir yaşam merkezine dönüşüyor.

Gürmel GYO

TOKİ, her şehrin kendi mimarisine, kendi kültürüne, kendi değerlerine, coğrafi özelliklerine uygun yaşam alanları oluşturulmasına öncelik veriyor. Kentsel tasarımı yerel mimari doku, mahalle kültürü ve yatay mimari anlayışla şekillendiriyor.

TOKİ

KAYNAK

Gürmel GYO

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Tema Tasarım | Osgaka.com